Poniedziałek - Sobota9.00 - 20.00
ul. Głogowska 47a lok. 1a 60-736 Poznań
Tel.+48696293998
ZapraszamyJeżeli chcesz mieć przewagę problemy powierz najlepszym specjalistom
Twoja sprawa z zakresu prawa jest już wystarczająco stresująca. Nie powinieneś rozbijać banku tylko po to, aby upewnić się, że jesteś chroniony

Wylanie, wyrzucenie i spadnięcie rzeczy z pomieszczenia czy balkonu, a odszkodowanie za szkodę

Za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec. Reguła ta nie ma zastosowania do odpowiedzialności za szkodę polegającą na zalaniu lokalu położonego niżej z lokalu znajdującego się na wyższej kondygnacji.

 Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 15 września 1959 r., 4 CR 1071/58, określenie „kto pomieszczenie zajmuje” oznacza każdą osobę, „w której faktycznym władaniu znajduje się to pomieszczenie z jakiegokolwiek tytułu”. Chodzi zatem zarówno o każdą osobę, która faktycznie włada wyodrębnionym pomieszczeniem na podstawie tytułu prawnego (własności, najmu itp.), jak i o osobę, która jest posiadaczem pomieszczenia bez tytułu prawnego.

Jeżeli pomieszczenie zajmuje kilka osób, ich odpowiedzialność jest solidarna. Za zajmującego dane pomieszczenie należy uznać te osoby, którym przysługuje tytuł prawny, a nie ich domowników. Podnajemca odpowiada na podstawie art. 433, jeżeli zajmuje wyodrębnione pomieszczenie.

Szkoda musi nastąpić przez wyrzucenie, wylanie, a zatem w wyniku czyjegoś działania, lub też przez spadnięcie czegoś z pomieszczenia, co może być wynikiem ludzkiego zaniechania lub zdarzenia przypadkowego

Zajmujący pomieszczenie ponosi odpowiedzialność, której uzasadnieniem jest ochrona osób trzecich m. in. przechodniów, którzy z reguły nie mogą w inny sposób wskazać źródła wyrządzonej im szkody, niż przez ustalenie pomieszczenia, z którego wypadł przedmiot lub wylała się ciecz powodująca szkodę. Uchylenie się od odpowiedzialności w jest możliwe jedynie w razie wykazania przez osobę zajmującą pomieszczenie, że zaszła:

1) siła wyższa;

2) wyłączna wina poszkodowanego;

3) wyłączna wina osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec.

Podstawę odpowiedzialności pozwanego Skarbu Państwa za szkody powstałe w wyniku zrzucenia śniegu i lodu z dachu domu przezeń administrowanego stanowi zawinione działanie pracowników pozwanego przy wykonywaniu powierzonych im czynności.

Za szkodę spowodowaną wyrzuceniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia położonego w hotelu odpowiada ten, kto faktycznie władał tym pomieszczeniem w sposób wyłączny , a jeżeli dostępne ono było dla wszystkich mieszkańców, to odpowiedzialność ponosi hotel pracowniczy.

[spacer]

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji, prosimy przejść do zakładki kontakt.

Z wyrazami szacunku.

Adwokat Mateusz Ziębaczewski

Mateusz Ziębaczewski to doświadczony adwokat i jedyny w swoim rodzaju specjalista. Swoją wiedzą i umiejętnościami służy klientom, pomagając im w najbardziej skomplikowanych sprawach. Wybierając nas możesz mieć pewność, że będziemy w pełni oddani Tobie i Twojej sprawie. Z naszą kancelarią współpracują najbardziej znani profesorowie, doktorzy prawa oraz byli ministrowie, gdyż cenią jakość, pewność i bezpieczeństwo jakie oferujemy.

email telefon LinkedIn

Zobacz pozostałe wpisy autora

Jarocin Gostyń Szamotuły Pleszew Czarnków Trzcianka Oborniki Chodzież Piła Gorzów Wielkopolski Konin Turek Nowy Tomyśl Leszno Wolsztyn Grodzisk Wielkopolski Gniezno Słupca Skoki Kalisz Śrem Buk Kostrzyn Duszniki Kościan Września Środa Wielkopolska Murowana Goślina Ostrów Wielkopolski Kórnik Luboń Swarzędz Opalenica Wągrowiec Krotoszyn Pobiedziska Pniewy Rogoźno Wronki Powidz S uchy Las Biedrusko Tarnowo Podgórne Komorniki Dopiewo Przykona Kleczew Czerwonak Stęszew Kleszczewo Rokietnica Międzychód, Łódź Wrocław Warszawa Katowice Kraków Rzeszów Lublin Gdańsk Szczecin Zielona Góra Opole Śląsk Kielce Olsztyn Bydgoszcz, Mińsk Mazowiecki Wołomin Pruszków Radom Otwock Legionowo Garwolin Grójec Ciechanów Grodzisk Mazowiecki Płońsk Ostrołęka, Dwór Mazowiecki Żyrardów Wyszków Mińsk Mazowiecki Łomianki Marki Ząbki Józefów Konstancin Sochaczew Nadarzyn Wólka, Kosowska Tarczyn Góra Kalwaria Wiskitki Teresin Zaborów Węgrów Warka Sokołów Przasnysz Pułtusk Raszyn Siedlce Białystok

Adwokat Poznań Radca Prawny Kancelaria